Mis on ghee ja milleks ta hea on ?

Ghee on või, millest on madalal kuumusel välja keedetud piim. Eesti keeles tuntud kui selitatud või. Ajurveedas on see  sattvaliku iseloomuga kuldkollane imetegija au sees nii oma puhastava kui ka noorendava omaduse tõttu.


Ghee toidab meie elumahlasid (ojas) ning kuulub kindlalt parimate afrodisiakumite nimistusse. Kuigi ta toetab suurepäraselt seedetuld (agni) mõjub siiski jahutavalt mistahes liigse kuumuse korral (Pitta üledoos). Ghee muudab keha paindlikuks ning on parim sidekudede õlitaja. Temaga võib suurepäraselt parandada väikseid haavasid ning kasutada igasuguste nahahaiguste korral. Ajurveedas öeldakse, et ghee’d toidus kasutades silub ta kortse seestpoolt ning õlitab soolestiku seina! Suurte lusikate kaupa ei maksa ghee’d tarbida siis, kui kehas on kogunenud liigset ama’t ehk seedimatusest tekkinud jääke ja toksiine. Ka need, kellele loodus on andnud valdavalt Kapha energiat, peaksid ghee’ga ümber käima vaid targalt nautides ning kasutama alati juurde ohtralt sobivaid vürtse.

Gheega toidu valmistamine on aga justkui pidu sinus eneses! Näiteks saavad pühapäevahommikused pannkoogid väga erilise maitse ning praadides ei lähe need kunagi kõrbema. Ghee talub väga kõrget kuumust ja kuna temas pole ei vett ega piima, jäävad nii köök kui tuba pärast lõhnama mitte suitsu, vaid just sellesama armastusega tehtud maiuse järele.

Riisi ja muude teraviljade keetmisel on hea need enne kuumas ghees korraks üle kuumutada ja alles siis valada peale vesi. Ghee sulandub mõnusalt riisitera sisse ja valmistab selle juba enne kõhtu jõudmist ladusaks seedimiseks ette. Samuti on hea köögiviljade hautamisel enne nende potti panemist kuumutada ghees läbi kõik vürtsid. Sellisel moel saavad vürtsides sisalduvad aroomid ja kõik muu hea hõlpsasti hautamise ajal köögiviljadesse sulanduda ning nende maitse ei ole toores.

Kõigele lisaks on ghee valmistamine IMELIHTNE! Võta üks pakk toatemperatuuril head ja kvaliteetset võid (see on kõige lihtsam viis, päris originaalse ghee valmistamine on küll tõtt öelda pisut keerukam). Pane toasoe või paksema põhjaga potti ning lase pliidil hästi madalal kuumusel ära sulada. Varsti märkad, et võile hakkab peale tekkima vaht. Lase sellel omaette toimetada ning vaata aeg ajalt puhta lusikaga vahtu eemale lükates, kas kollane vedelik on ikka veel hägune või paistab juba poti põhi. Kui vedelik on täiesti selge, siis ongi ghee valmis! Nüüd võta metallist sõel, pane sinna peale täiesti tavaline köögipaber või puhas puuvillane kangas ning kurna vedelik aeglaselt valades purki või väiksemasse kaussi. Ja ongi valmis :) Ghee säilib suurepäraselt toatemperatuuril ning seda ei pea hoidma külmkapis. Võta aga gheed alati purgist puhta lusikaga ja pane tähele, et sinna ei satuks sisse vett või teisi toiduaineid.

Head katsetamist ja nautimist!

Kaja Keil

ajurveeda kokk ja veedaliku elustiili nõustaja