ÕIEKUU EMADEPÄEVAKUU

Õiekuu on üks maikuu nimetustest eesti rahvakalendris. Iga õide puhkemine toob nähtavale UUE ELU alge. Selle kandjaks on EMA. Iidsete tarkuste kohaselt suudab sügavaimat harmooniat luua jumalikkus, mis väljendub just läbi ema printsiibi. Ülemlaul tingimusteta armastusele. 
Maikuu on emadepäeva kuu. Iga ema soovib, et tema lastel läheks elus hästi ning nad oleksid terved ja õnnelikud. Olen enam kui kindel, et ka iga täiskasvanud lapse südames on täpselt sama soov - näha oma ema terve, noorusliku ja õnnelikuna. Kuivõrd me seda tänapäevases kiiruses enesele teadvustame ja mida oma emade heaks iga päev praktiliselt teeme? Kui hästi orienteeruvad meie emad ja vanaemad tänapäeva infost üleküllastunud tervislike nõuannate virrvarris? Kas arstirohtude kõrvale tekkinud "kasulikud" lisandid ja supertoidud on tõepoolest ilmtingimata vajalikud? Kuidas saame siin oma ema aidata?

Soojamaa reisi, kalli õhtusöögi või mõne muu ühekordse kingituse asemel inspireerin Sind emale armastust ja tänulikkust avaldama (ühiste) tegevustega, mille sisse on peidetud tervist teeniv tarkus.

Jagan oma isiklikust praktikast kolm lihtsat soovitust, mille tulemus ema hea tervise edendamisel on toonud minu silmi tänupisarad. Ja seda kõike ilma ühegi supertoidu ja lisandita. Ütlen kohe ära, et olgem tulemustega kannatlikud, sest meie emade elukogemus vajab nii mõnegi uue harjumusega omas rütmis kohanemist. Ja muidugi mõista toimivad kõik õpetused ainult siis, kui neid ka ise praktiseerida.Teisisõnu, pelgalt raamatutarkus ei toimi!

Kolm väikest tervist edendavat soovitust emale:

1. Joo igal hommikul tühja kõhuga väike klaas kuuma/sooja vett, mis puhastab ja lõdvestab seedetrakti. Lisaks hommikule on sooja vedeliku joomine päeva jooksul vajalik kehasse kogunenud jääkide profülaktiliseks väljutamiseks ning niiskuse tasakaalu hoidmiseks. Mida vanemaks me saame, seda enam tekib kehasse kuivust. Ära joo vahetult enne ja peale sööki ning toidu kõrvale, siis nõrgendab see seedetuld.

2. Tee rahulikus tempos igal hommikul mõned füüsilised harjutused, mis hoiavad selja korras ning annavad väikese toonuse algavaks päevaks. Näiteks "tuuleveski" harjutus, vaata näidisvideot siit väga hea ja kogenud joogaõpetaja Anne-Ly Naukase juhendamisel. See harjutus sobib ka mistahes muul ajal väsinud selja turgutamiseks. Ära tee seda siis, kui oled äsja söönud!

3. Söö iga päev enamuses kohaliku päritoluga värskest toorainest valmistatud sooja toitu. Selline toit on elus toit, mis ei sisalda seedimatuid lisaaineid. Karbist, purgist, kaua seisnud ja soojendatud toit omab potentsiaali haigust tekitavate jääkide kogunemiseks. Taoline toit ei tooda juurde ühtki elumahla tilka, millest sõltub immuunsus, terve ja pikk elu. Emade ja vanaemade jaoks, kes on pidanud keeruliste aegade hämaruses kokkuhoidlikult elama, võib olla just see harjumus kõige raskem omaks võtta. Siiski on see võimalik ja värskelt valmistatud, värskest toorainest lihtne toit ongi supertoit. Sellekohane väike meeldetuletus armastaval moel on näiteks hea põhjus emaga iga päev mõtete vahetamiseks. Küsimust "mida sa täna sõid?" kuulsime lapsena alatasa, nüüd on meie kord emade eest hoolt kanda.

Eelolevaks pidupäevaks inspireerin Sind emale asjade asemel koos veedetud aega kinkima. Näiteks koos kokates ja harjutusi praktiseerides või ühiselt mõnd põnevat tervist edendavat loengut külastades. 

Päikeselist õiekuud soovides,
Kaja Keil