Elumahlade ehk ojas'e armastusega hoidmisest

Mis või kes toob meie silmadesse sära, hoiab keha haigustest priid ning aitab püsida noorena? Ajurveeda iidsete tarkuste kohaselt ei eksisteeri elu ilma keha kudedes toimiva peenenergia ehk OJAS’ta, mida võibki otseselt nimetada ELUMAHLADEKS. Neist sõltub, milline on meie vastupidavus, immuunsus, viljakus ja vitaalsus. Inimesed, kelle elumahlad on toidetud ja tasakaalus säravad kaugele ning haigused on neil harvad külalised. Kuidas siis hoida ja kasvatada neid peeneid elumahlasid?

Ojas’e olemuslik ülesanne on hoida organismi tasakaalus ja töökorras. Samuti loob ta meie aura, vahendab meele ja keha omavahelist suhtlemist ning kontrollib immuunsust. Kõigest sellest, mida me hingame, sööme ja meeltega endasse ammutame tekib esmalt prana  ehk eluenergia. Kui prana liigub organismis tasakaalustatult ja on oma keskmes, saab tejas ehk agni peenem vorm oma tööga hakkama nii, et tulemuseks on võimalikult palju kvaliteetset elumahla - parim hoolikalt väljavalitud kogum kõigest sellest, mida oleme aja jooksul varunud õhust, toidust ja kogemustest.

Ojas olemus on aga väga õrn ja teda on kerge kahjustada. Meele tasakaalutus on siin kõige olulisem, sest just meel teeb valikud, millist õhku hingame, millist toitu sööme ja kuidas me välismaailma kogeme. On väga oluline olla teadlik oma tegevustest. Seda eriti tänapäeval, kus ümberringi on palju värvilisi ahvatlusi ja meelt püütakse igapäevaselt viia osavate müügitrikkide abil valedele radadele jalutama. Oma keskmest eemaldudes hakkame ihaldama asju, millel tihti puudub otsene seos meie reaalsuse ja tegelike vajadustega. Kui meel läheb rändama on ojas kurnatud, sest eluenergia on keskendunud illusioonidele ja ihadele väljaspool meie südametarkuse keset. Olgu see siis midagi, millesse oleme üleliia kiindunud või hoopis kardame. Prana eemaldumine kehast kuivatab elumahlad sõna otseses mõttes ära ning võimendub hoopis Vata energia, mis õhu elemendina juba loomuomaselt püüab laieneda väljapoole. Üleliigne Vata loob alati stressi ja ärevust ning tema põletamisjärgses kogumis ei leidu tavaliselt midagi mõistlikku ojas’e tarvis ladustamiseks.

Kõige enam kahjustavad ojast: 

- emotsionaalsed ja füüsilised traumad;

- vähene ja ebakvaliteetne uni;

- isekus ehk tean, mis on mulle hea, aga isegi teades ignoreerin seda;

- närvilisus, viha, stress, kadedus;

- ülemäärane töötamine;

- liigne seksuaalne tegevus;

- reaalsuse mitte aktsepteerimine ja austamine;

- liiga tihe reisimine;

- kroonilised haigused;

- ama ehk organismi ladestunud toksiinid;

- kõik ekstreemsused, sh ebasobiv paastumine ja dieedid. 

Viisid, kuidas ELUMAHLASID taastada ja hoida: 

Tõsta läbi meditatsiooni ja hingamisharjutuste oma teadlikkust. Juba kümme minutit rahulikus meeleseisundis hingamist aitab elumahlasid turgutada. Pikemad praktikad toodavad seda isegi juurde; 

Söö kvaliteetset ja sinule sobivat toitu. Väga headeks elumahlade toonikumideks on ghee, mandlid, datlid, seesami seemned, avokaado, mahepiim vürtsidega, mesi, magusad puuviljad ja ka armastus meeltele. 

Vähenda teadlikult igasugust stressi. Loo endale rutiine ja väldi kindlasti ülemäärast töötamist. Ümbritse ennast inimeste ja olukordadega, kes mõjuvad sulle positiivselt ning tegele mõne hobiga, mis paneb hinge helisema; 

Väldi seksiga liialdamist. Liiga sagedane seks ja selle praktiseerimine agressiivsel, ebamoraalsel või rahuldust mitte pakkuval viisil vähendab oluliselt eluenergiat.  

Luba endale massaaži või tee seda ise. Luba endale vähemalt korra kuus massaaži või veel parem, tee seda ise soojendavate õlidega ning loo sellest igapäevane rutiin. 

Liigu värskes õhus ja koorma mõõdukalt füüsilist keha. Nii jooga kui ka mõni teine füüsilise keha praktika on oluliseks toeks eluenergia hoidmisel ja taastamisel. Olulise tähtsusega on ka nende praktikate regulaarsus ja jõukohasus. Kuula oma keha ja ära pinguta üle. 

Õpi alistumist reaalsusele ja tervita seda. Dr. Vasant Lad on suurepäraselt kirjeldanud puid looduses, kes ütlevad „ja“ kevadele, kui on aeg õitsemiseks, ütlevad „ja“ suvele, kui võtavad võimust janu ja kuumus, ütlevad „ja“ sügisele, kui on aeg muuta värvi ja langetada lehti ning ütlevad „ja“ talvele, kui tuleb pöörduda sissepoole ja jõudu koguda. Õpi olema nagu puu ja väldi negatiivse energia tekkimist öeldes "ei" siis„ kui reaalsus on „ja“.  

Lihtne ja praktiline eluenergia toonikum on safrani ja mahepiima jook vürtsidega, mida võib kasutada alati siis, kui meeled on ärevad või ka näiteks armatsemise käigus on läinud kaduma liialt palju eluenergiat! 

Safrani ja mahepiima  toonikum 

10 vees leotatud mandlit või väike peotäis mandlilaaste

2-3 kivideta datlit

1 klaas mahepiima

2-3 safrani tolmukat

2-3 kardemoni kupra jagu seemneid

1 spl head mett 

Pane mandlid mõneks tunniks vette ligunema ja koori kestad. Purusta uhmris kardemoni seemned. Kuumuta mahepiim keemiseni, lisa juurde datlid, kardemon, safran ja mandlid ning purusta mikseriga. Vahetult enne joomist lisa juurde mesi ja jälgi, et piim ei oleks liiga kuum. Ära joo seda jooki teiste toitudega koos, võimalusel tund enne magamaminekut. Eriti hästi mõjub jook Vata’le, aga jahutab ka suurepäraselt Pitta’t. Kapha, kellele on loodus juba loomuomaselt andnud piisavalt elumahlasid võiks kasutada mõnd lahjemat piima ning lisada juurde natuke ingverit ja kaneeli.  

Hoidke oma eluenergiat alati südametarkuse lähedal. Head nautimist ja armastavat sõbrapäeva!

 

Kaja Keil

ajurveeda kokk ja toitumisnõustaja