KOGUNENUD SUVEKUUMUS AVALDUB AUGUSTIS

Millal olid viimati Eestis sellised suved, mis algavad juba mais ja lõpevad ehk alles septembri alguses? Ilmselt paljude jaoks meist kusagil kauges lapsepõlves. Päike, päike ja veelkord päike.

Ilma päikeseta ei ole elu Maal võimalik. Tules peitub kogu elu pühadus. Veedalikus traditsioonis on päike ja tuleelement eriti respekteeritud. Temaga ümberkäimine eeldab teadlikkust sõna otseses mõttes ning mäng tulega lõpeb enamasti mõne terviserikkega. Ajurveedas on päikese väljendus keha tasandil seedetuli agni, mis on samuti mõjutatud aastaaegadest.  

Kuidas on seedetuld mõjutanud tänavune erakordselt kuum suvi?  

Päikeselistel suvepäevadel on seedetuli agni pidevalt ametis keha jahutamisega ning sarnaselt kevadega, mitte üldse väga tugev. Kui valgetele öödele omaste ohtrate grillipidude ajal on raske toidu (igasugune loomne toit; kiirtoit; liiga rasvane, soolane, hapu toit; jäätis) ja külmade jookidega liiale mindud, on üsna tõenäoline, et keha on sõna otseses mõttes sisemiselt üle kuumenenud. Pidev higistamine lisaks kuivatab kudesid ja viib kehavedelike reservid miinimumini. Augusti keskpaigas võib see endast märku anda näiteks eriti kuiva naha, ärritunud või tundliku soole ja kõrvetistega. Esimene jahe hommik augusti lõpupoole toob aga endaga ajurveeda keeles piltlikult liikuva kuivuse, mis avaldub näiteks selles, et hakkad öösel sagedamini üles ärkama, meel muutub ärevaks, kohati võib tekkida sõltuvalt individuaalsusest ka kõhukinnisus või puhitused.  

Millele tuleks sellisel juhul tähelepanu pöörata?  

Kui suvest saab sügis, toimub looduses oluline taaskäivitus. Nupule vajutamise ajaks on enamasti sügisene pööripäev. Iga IT-proff teab, et edukaks restardiks on vajalik hoolikas ettevalmistus. Ümberlülitumise ajal on seedetuli agni väga tundlik. Liigne kuumus, mis suve jooksul kogutud, omab potentsiaali mõne „tulise“ haiguse avaldumiseks sügisel (kõrge palavikuga põletikulised hingamisteede haigused, gripid jne). Põhjuseks kogunenud „kuum“ ama (seedimatusest tekkinud jäägid), mida sügisene õhu element mööda keha laiali hakkab kandma. Seega on augusti keskpaigas tark tegu seedetuld mitte üle koormata ning pakkuda talle nii tegevustes kui toidulaual kergust, maandatust ja jahedust. 

Viis head nippi suvekuumuse maandamiseks augustis enne sügise algust! 

1. NIISUTA! NIISUTA! NIISUTA!

Joo piisavalt puhast sooja või vähemalt toatemperatuuril vett koos vähese laimi ja näpuotsatäie soolaga.  

2. HAKKA VAREM MAGAMA MINEMA

Püüa septembri alguseks saavutada mõnus rütm, kus magamamineku aeg on hiljemalt kell 22:00 ning ärkamise aeg kell 06:00 hommikul.   

3. ALUSTA REGULAARSE MASSAAZIGA

Masseeri õhtul peanahka orgaanilise kookosõliga, millele oled lisanud imevähe jasmiini, lavendli või roosi eeterlikku õli. Hommikuti alusta tasapisi kogukeha massaažiga kasutades orgaanilist kookose või seesamiõli (NB! sügisel, talvel ja kevadel väldi kookosõli nii sisemiselt kui välispidiselt). 

4. EELISTA JUST SELLEL AJAL NII PALJU KUI VÕIMALIK TAIMETOITU

Kasuta supermarketina oma aeda või külasta mõnd taluturgu. Kergelt seeditav taimetoit on liigse kuumuse korral parim. Jahutavad puu- ja köögiviljad, kerged orgaanilised teraviljad (mahlane õun, pirn, mustikas, viinamari, suvikõrvits, apteegitill, kurk, noored porgandid, apelsinikõrvits, basmati riis kookospiimaga, täisteravili, till, koriander, päevalille seemned). 

5. ÄRA LIIALDA MAAVITSALISTEGA (tomat, valge kartul, pipralased, baklažaan)

Need raskesti seeditavad köögiviljad on eriti suur koormus üle kuumenenud maksale. Tarbi väikeses koguses ilma koore ja seemneteta ning ära kombineeri piimatoodetega. Näiteks värskest kartulist tee eraldi roog ja naudi seda koos ghee (selitatud või), musta pipra, vähese soola ja värksete ürtidega.  

Eelnevale lisaks peab igaüks arvestama oma individuaalse looduse poolt kaasa antud elementide kooslusega, mis ühel või teisel aastaajal eriti tugevat mõju võivad avaldada. Tänavuse erakordselt kuuma suve eeliseid on saanud täiel rinnal nautida just Kapha tüüpi inimesed! Mida see täpsemalt tähendab saab teada 15. septembril Põlistarkuste ja Rahvaravi Koolis algaval põhjalikul ajurveeda ABC kursusel nii teoreetilise kui praktilise õppe käigus.  

Loe kursuse kohta täpsemalt SIIT

Teksti autor: Kaja Keil, veedaliku elustiili kauaaegne praktiseerija ja Põlistarkuste- ja Rahvaravi Kooli ajurveeda lektor (www.praktiline-ajurveeda.ee)