KÜPSUSE LÕHN

Augustikuu sumedad ööd, taas kuumad, aga mahedapäikeselised päevad. Küpsemise mahlane magusus. Kas teadsid, et just küpsemise viimases faasis viimistleb loodus viljadele lõplikult täiusliku lõhna?
Lõhn on viie baaselemendi süsteemis maa elemendi instrument ning oma olemuselt kõige jämedakoelisem ja ürgsem. Ta sisaldab evolutsiooniliselt ka ülejäänud nelja elemendi aspekte. Kuidas valivad kokakunstnikud turul täiuslikult valminud vilja veendumaks, et see pole liialt toores? Lõhna järgi!

Lõhn ja maitse on mõlemad sõna otseses mõttes gurmaani tööriistad ja mitte ainult. Keemiatabeli kõrval on sama oluline, et mitte öelda määrav ka toidu vibratsioon (loe: kas on elus või mitte), mida kannab muuhulgas ka lõhn. Augustis on ideaalne kasutada just neid looduse poolt kaasa antud äppe (loe: lõhn ja maitse) metsas, koduaias, taluturul viljade küpsust testides.

Parajalt küpsed kohalikud viljad on ühtlasi parimad immuunsust toetavad allikad. Purgivitamiinid täidavad õigustatult küll mõnikord "kiirabi" rolli, aga ei suuda kunagi asendada looduse poolt loodud täiskomplekti kasvõi seepärast, et neil puudub originaali lõhn ja maitse. Viimaste taga on aga sõna otseses mõttes loodusjõud, millel on omakorda oluline roll täiusliku seedimise protsessis.

Minu praktikas tuleb tihti ette olukordi, kus analüüsides on vitamiinid "korras", aga hoolimata sellest puudub inimesel elujõud. Pea alati on siis valdavalt tegemist igapäevase toiduga, kus puudub seesma elu kandev vibratsioon. Viimast ei olegi teadupärast võimalik laboris mõõta ega kaaluda, liiatigi veel tableti sisse vormida. Küll aga on mõlemad, nii vitamiinid kui vibratsioon alles igas küpses viljas ja sellest värskelt valmistatud toidus. Kuidas sellest aru saada? Vastuseks on värske toidu lõhn, mis on täiuslikult nauditav. Viimane on seedimise ja ladusa toitainete omastamise kontekstis väga oluline. Naudingu oskus on aga omakorda just küpsuse tunnus ning küpsus tähendab alati valmis olekut ja valmisolekut. Näiteks muutma purgivitamiini võtmise harjumused küpsetest kohalikest viljadest saadava ja iga päev (kodus) valmistatud värske toidu vastu.
 
Nauditavat küpset ja lõhnavat augustikuud!